A A A
r.
Imieniny:

Na skróty

 

Legendy, ciekawostki...

Niedrzwica jest miejscowością już od dawien dawna kreśloną przez kartografów. Skąd jej tajemnicza nazwa? Funkcjonuje wiele przekazów mówiących o jej pochodzeniu.

Według jednego z nich, miano miejscowości wzięło się od nazwiska rodziny, która tu niegdyś panowała, a była to familia Niedrzwickich. Zaś nazwisko rodu pochodziło od rycerskiego zawołania "Nie drwij". Jej macierzystymi ziemiami były tereny znajdujące się na południowy-zachód od warownej twierdzy Sandomierz. Familii tej w związku z szlachetnością i walecznością przyznano zasobne ziemie między Kozim Grodem, a Urzędowem, w dolinie Zachodniej Bystrzycy (Nędznicy). Owym dobrom na cześć rycerskiej rodziny nadano miano Niedrzwice. Nazwa uchowała się w prawie niezmienionej formie do dnia dzisiejszego, natomiast o szlachetnym rodzie Niedrzwickich w Niedrzwicy w XV wieku słuch zaginął.

Istnieje także hipoteza związana z brunatnym drapieżnikiem, który niegdyś zamieszkiwał te tereny. Otóż badacz przeszłości Henryk Wiercieński na podstawie własnych poszukiwań ustalił, iż w powiecie lubelskim znajdują się dwie miejscowości o nazwach pochodzących od niedźwiedzia - Niedźwiada i Niedrzwica. Pogląd opiera się na warunkach klimatycznych panujących niegdyś w guberni lubelskiej. Klimat był wówczas znacznie chłodniejszy, stąd mogły żyć takie zwierzęta jak niedźwiedzie. Ponadto w "Pamiętnikach" Kajetana Koźmiana jest wspomniane, że w II połowie XVIII wieku w okolicach Bychawy były niedźwiedzie.

Na podstawie: 
  • Magdalena Korba, "Gmina Niedrzwica w II połowie XIX i na początku XX wieku".
  • Krzysztof Gębura, "Niedrzwickie Herby".

Źródło: P. Chmielewski, D.Gogacz, Strona o Gminie Niedrzwica Duża,

www.niedrzwica.republika.pl/legendy.htm
Szukaj
 
wstecz do góry © 2012 Gmina Niedrzwica Duża. Wszelkie prawa zastrzeżone.
fb